Muž uvěřil volajícímu, že má napadený bankovní účet. Vybral 180 tisíc korun a vložil je do bitcoinmatu.

Olomoučtí policisté zahájili ve středu 24. listopadu úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.

Dvaatřicetiletého Olomoučana začátkem tohoto týdne telefonicky kontaktoval údajný pracovník banky, který mu sdělil, že mu byl schválen spotřebitelský úvěr, o který si na pobočce své banky před pár dny zažádal. Jelikož však muž o ničem takovém nevěděl, přepojil ho volající na rádoby linku bezpečnostního oddělení jeho banky.

Zde mu sdělili, že došlo zřejmě k prolomení jeho účtu, žádost již nelze stornovat a musí okamžitě navštívit pobočku banky nacházející se v jednom z olomouckých nákupních center. Zde již měl být připraven člověk, se kterým se měl po příchodu do centra telefonicky spojit a ten jej měl instruovat, co udělat, aby si zachránil své finance. O chvíli později přijal další hovor, ve kterém se mu volající představil jako kriminalista. Od toho se dozvěděl, že jeho účet byl napaden a domluvili se, že se začátkem prosince sejdou z důvodu řešení vzniklého problému.

Jakmile důvěřivec dorazil do obchodního centra, zavolal údajnému bankéři, který mu pod legendou ochrany jeho financí poradil, aby ze svého účtu vybral peníze a uložil je do zde přítomného bitcoinmatu. Muž neváhal, vybral přes 180 000 korun, který několika vklady vložil do bitcoinového automatu. Všechny transakce byly uskutečněny za pomoci QR kódu, které mu na mobilní telefon přeposílal bankéř. Poté mu dal pokyn, aby jel na jinou olomouckou pobočku banky, kde má předat stvrzenky vkladů do bitcoinmatu jisté pracovnici a ta mu peníze převede zpět na jeho již zabezpečený účet.

V dané bance muž zjistil, že osoba, po které se měl shánět, zde vůbec nepracuje. V tento okamžik mu bylo jasné, že se stal obětí podvodníka, a proto se obrátil na policisty.

V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli podle trestní zákoníku trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Upozorňujeme občany, aby nereagovali na hovory, emaily ani zprávy, kde se je někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou jejich finanční prostředky v ohrožení a je potřeba udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby hrozilo nebezpečí, banka zareaguje už dávno, aniž by o tom klienti věděli.

V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158. Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo (tzv. spoofing) či e-mail, vč. těch vaší banky!

Share Button