
Použité lyžáky, které chtěla pětačtyřicetiletá žena z Brněnska prodat prostřednictví inzertního internetové portálu za patnáct stovek, musí jednoznačně považovat za prokleté. Příběh měl skvělý začátek. Po necelé hodině po zveřejnění inzerátu, se jí ozval vážný zájemce.
V následné rychlé výhradně virtuální komunikaci kupující žena údajně ze středních Čech nabídla odeslání kupní ceny na platební kartu prodávající. A obratem zaslala na mobil odkaz k uskutečnění transakce. Po vyplnění veškerých údajů k platební kartě do internetového formuláře, s jehož vypsáním kupující ochotně pomáhala, postupně přišly číselné ověřovací kódy. Ty pak prodávající zadala do jiného internetového formuláře, který se tvářil jako opravdu důvěryhodný.
Prodávající to prý sice připadalo jako trochu divné, ale domnívala se, že se jedná o nový způsob platby. Zvlášť, když ji přišla zpráva, že vše proběhlo v pořádku s ujištěním, že peníze dorazí druhý den na její účet. Večer jí ale dorazila v angličtině zpráva z banky, že tuto může kontaktovat.
Neúspěšné přihlášení do mobilní aplikace ji neznepokojilo a vše začala řešit až ráno. To zjistila, že během noci zmizely z jejích účtů v několika platbách skoro tři milióny korun.
Internetová kriminalita zažívá v poslední době velký boom. Jen na jihu Moravy vyšetřují kriminalisté více než devět set případů, které mají spojitost s internetem. Škoda se pohybuje přes sto padesát miliónů korun.