
V aktuální vlně phishingu najdete hned několik typických znaků podvodného e-mailu. Například odkaz, který nevede do internetového bankovnictví, ale na falešnou přihlašovací stránku.
Jak phishingový e-mail funguje:
- Po kliknutí na odkaz se ocitnete na falešné stránce. Vypadá skoro jako opravdové internetové bankovnictví, a tak tam vložíte své přihlašovací údaje.
- Vaše přihlašovací údaje se odešlou podvodníkům a ti je obratem zadají do opravdového internetového bankovnictví.
- Za malou chvíli vám banka pošle ověřovací SMS kód, tak jak jste zvyklí. Protože stále nic netušíte, vložíte kód na falešnou stránku a ten se tak dostane k útočníkům.
- Podvodníci teď mají přihlašovací údaje i SMS klíč. Tedy všechno, co potřebují, aby se přihlásili do internetového bankovnictví místo vás.
- Nakonec na vás vyskočí chyba a žádost o nové ověření. Dalším SMS kódem už ale potvrzujete převod vašich peněz do zahraničí nebo aktivaci aplikace Smart klíč.
Podvodníci spoléhají mimo jiné na to, že někteří klienti nedávají pozor a nečtou všechny informace, které banka posílá v ověřovacích SMS nebo notifikacích do aplikací. Ty jsou přitom pro bezpečnost vašich peněz důležité, proto jim prosím vždy věnujte pozornost.
Vyplatí se také sledovat notifikace prohlížečů a antivirových programů, které vás na nebezpečné webové stránky upozorní notifikacemi. V případě pochybností neváhejte kontaktovat svou banku.
Foto podvodného emailu
Související téma:
- Podvodník se v telefonu vydával za zaměstnance banky a po ženě chtěl, aby přeposlala peníze na jiný účet. Málem přišla o dva miliony korun.
- Ženě se telefonicky ozval pracovník „bezpečnostní agentury v bance“. Nadiktovala mu zaslané kódy a přišla o více než 16 tisíc korun.
- Dezinformace a hoaxy o koronaviru šíří sami dementní uživatelé.