
Další dvě ženy z Olomoucka tento týden naletěly podvodníkům na internetu a přišly o téměř 400 tisíc korun.
V prvním případě 37letá žena prodávala na internetu dětské lední brusle. V neděli 15. ledna se jí ozval zájemce, který z ní nejprve vylákal její e-mail a telefonní číslo. Následně ženě poslal odkaz na přepravní společnost, která měla zajistit přepravu a platbu. Jednalo se však o podvržený odkaz, na který žena klikla a vyplnila údaje z platební karty. Místo očekávaných peněz jí však z účtu pachatel odčerpal 60 tisíc korun. Brzy nato ji kontaktovala její banka s tím, že na jejím účtu probíhají podezřelé platby a účet i kartu ji zablokovala.
V druhém případě 75letá žena na svém telefonu klikla na reklamu týkající se investování do akcií společnosti ČEZ. Nato jí zavolal neznámý muž a sdělil ženě základní informace k investici s tím, že jí bude kontaktovat jeho kolega. Ten jí posléze zavolal a opětovně jí vysvětli systém investování. Nato žena obdržela na e-mail zprávu s odkazem na stažení a instalaci programu TeamViewer pro vzdálený přístup. Seniorka na odkaz klikla a postupovala přesně podle pokynů „poradce“. Ten jí dále instruoval, aby se přihlásila i do svého internetového bankovnictví. Dále se vyptával ženy, zdali má více bankovních účtů. Ta mu odpověděla, že má ještě druhý účet v jiné bance. Muž nezahálel a přesvědčil ji, aby peníze převedla z obou účtů na jeden. Zdůvodnil to výhodnějším kurzem dané banky. Žena poslechla a převedla peníze na jeden účet. Poté ji „poradce“ instruoval, aby se přes internetové bankovnictví k danému účtu přihlásila, a on vše ostatní kolem nákupu akcií zařídí. Žena muži věřila, ale brzy zjistila, že ji podvedl. Z bankovního účtu seniorce zmizely všechny peníze, podvodník ji připravil o více jak 320 tisíc korun.
Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod a v prvním případě i o přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na tři léta až osm let.
Opětovně lidem připomínáme, aby byli opatrní při obchodování na internetu. Nikdy se nepřihlašujte do internetového bankovnictví přes zaslané odkazy od neznámých osob. Zpravidla budete přesměrováni na falešné stránky, které z Vás vylákají přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví nebo platební kartě.
Pokud se rozhodnete zhodnotit své úspory, přistupujte k investicím s vysokou mírou obezřetnosti. Nedejte na lákavé reklamy o výhodném zúročení finančních prostředků. Nikdy neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači či telefonu osobě, kterou neznáte a v žádném případě takovým osobám nesdělujte své osobní údaje a informace k internetovému bankovnictví.