Muž se dostal na podvodné stránky kopírující web jeho banky. Nevědomky odeslal do zahraničí 80 tisíc korun.

V pondělí 11. července se na policisty obrátil 54letý muž z Moravského Berouna s tím, že se stal obětí podvodníka.

V tentýž den odpoledne si chtěl zkontrolovat stav svého konta prostřednictvím internetového bankovnictví. Tak jak je zvyklý, zadal v prohlížeči počáteční písmena své banky, načež se mu vygenerovala nabídka odkazů. Bez bližšího zkoumání klikl na první z nich, načež byl přesměrován na webové stránky vizuálně odpovídající stránkám jeho banky.

Obvyklým způsobem se přihlásil, tedy zadal klientské číslo, datum narození a heslo. Krátce nato obdržel autorizační SMS zprávu, kterou zadal do příslušné kolonky. V tuto chvíli se mu však neobjevila stránka, na kterou je zvyklý. Obrazovka zešedivěla a uprostřed probíhalo zobrazení znázorňující načítání stránky. Po chvíli se na monitoru objevilo okno s nápisem ,,potvrdit“, na které klikl. Současně obdržel další autorizační SMS zprávu, kterou na stránkách opět zadal. Ke své smůle si nevšiml, že odsouhlasil platbu v přepočtu přes 80 000 korun směřující na zahraniční bankovní účet.

Provedeným šetřením kriminalisté zjistili, že muž si z nabídky odkazů patrně vybral podvržené stránky, jejichž adresa bez bližšího zkoumání připomínala oficiální webové stránky banky.

Případ aktuálně prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, na který trestní zákoník ukládá mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta.

Apelujeme na uživatele internetu, aby v online prostoru dbali co největší obezřetnosti. V souvislosti se zmíněným případem doporučujeme důkladnou kontrolu cílové webové adresy!

Share Button