
Ve středu 18. května se na olomoucké policisty obrátila 47letá žena z Jesenicka s tím, že se stala zřejmě obětí podvodníka. Ženu dva dny před oznámením v odpoledních hodinách telefonicky kontaktoval jí neznámý muž, který se jí představil jako pracovník banky a sdělil jí, že došlo k napadení jejího účtu, za účelem sjednání úvěru.
Další telefonická komunikace proběhla podle domluvy včera. Během ní jí údajný bankéř dal radu jak celou situaci zachránit. Důvěřivá žena dbala jeho instrukcí, a tak nejprve zavítala do své banky v Jeseníku, ve které si sjednala úvěr ve výši 300 000 korun.
Poté jí volající zařídil taxíka, který ji převezl do jednoho z olomouckých nákupních center. Převoz si však musela zaplatit sama, cesta ji přišla na necelé 3 000 korun. V obchodním centru navštívila pobočku banky, ve které si vybrala celou úvěrovou částku. Tu nakonec několika vklady, pod QR kódem, který jí zaslal bankéř, uložila do bitcoinmatu. Jakmile mu potvrdila, že vše proběhlo v pořádku a peníze jsou vloženy, tak muž hovor ukončil. Nešťastná žena se s ním pokoušela znovu spojit, ale marně. V tuto chvíli jí došlo, že naletěla podvodníkovi a kontaktovala policii.
Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, na který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.
Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou Vaše finanční prostředky v ohrožení a Vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly Vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.