Žena z Táborska uvěřila, že bude dědit majetek po neznámém příbuzném z Belgie. Podvodníkovi poslala na poplatcích přes dva miliony korun.

Podvodná jednání na internetu a sociálních sítích nejsou v současné době ničím výjimečným. S tímto druhem podvodu se zřejmě setkala i devětapadesátiletá žena z Táborska, která uvěřila sdělení, že je dědičkou po zemřelém příbuzném kdesi v Belgii, a že jí bude po zaplacení nutných poplatků, které měly pokrýt náklady spojené s vyřízením, následným vyplacením a převodem tohoto dědictví na její bankovní účet v České republice.

V období od května minulého roku do současné doby z poškozené neznámí muži, vydávající se za francouzského právníka, zastupujícího banku v Belgii a za zástupce kontrolního úřadu v Belgii, vylákali více než 2 miliony korun. K žádnému převodu dědictví nedošlo a k navrácení plateb za poplatky rovněž ne.

Policisté důrazně varují před podobnými případy. Bohužel jich stále přibývá a krom falešných bankéřů, obchodujících s kryptoměnou, válečných veteránů, zahraničních vojáků či lékařů se podvodníci mohou vydávat i za správce pozůstalosti.

Výše uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny zpravidla cizinců. Peníze většinou putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.

Nikdy proto neposílejte peníze osobám, které osobně neznáte, nikdy jste je neviděli a neznáte jejich pravou identitu. Také si ověřujte informace a nenechte se zlákat vidinou velkého dědictví, výhry, rychlého zbohatnutí při investování do kryptoměn či šťastného života v bohatství s virtuálním partnerem.

Share Button