
V pondělí 3. ledna se na šumperské policisty obrátil 44letý muž s tím, že byl okraden o téměř 22 000 korun. Oznamovatel uvedl, že 1. ledna podal na inzertní portál inzerát týkající se prodeje autosedačky.
Druhý den jej prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp kontaktoval zájemce. Nabídl, že zajistí přepravu a zašle kurýra pro sedačku. Platbu by uskutečnil online přes přepravní společnost. Za tímto účelem poslal odkaz na link, na který prodávající kliknul. Byl přesměrován na portál, kde měl zadat údaje k platební kartě. Muž zde zadal číslo, platnost a verifikační CVV kód platební karty. Portál požadoval i uvedení skutečného zůstatku na účtu.
Následně muži přišla zpráva k potvrzení platby částky přes 24 000 ukrajinských hřiven (v přepočtu necelých 20 000 korun), kterou okamžitě zamítl, a tato transakce nebyla provedena. Krátce nato obdržel od banky upozornění o provedené transakci. V internetovém bankovnictví zjistil, že mu z účtu byla stržena částka 980 dolarů (v přepočtu necelých 22 000 korun) ve prospěch zahraniční společnosti. Po tomto zjištění ihned zablokoval platební kartu. Zkoušel kontaktovat zájemce, který mu hovory přestal přijímat a na zaslanou zprávu mu odpověděl otazníkem.
Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dvě léta.
Doporučujeme:
Nesdělujte k Vaší osobě citlivé údaje, ani bezpečnostní data z platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
Nereagujte na SMS či e-mailové zprávy od neznámých lidí a už vůbec neotvírejte přílohu a neklikejte na přiložené odkazy. Můžete být přesměrováni na podvržené podvodné stránky.
Buďte ostražití a při sebemenším podezření kontaktujte svoji banku.